
Testtmeg: a nstnyek 18-55 kg, a hmek 20-80 kg
Testhossz: 1,3-1,6 m
Tpllkozs: fkpp emlsllatok
Szaporods: 62-75 nap vemhessg utn 1-14 klykt hoz vilgra
A farkas taln a legnagyobb terleten elterjedt szrazfldi ragadoz. szak-Amerika s Eurzsia szaki terleteinek meghatroz cscsragadozja, de Kzp-Amerikban, szak-Afrikban s Dl-zsiban is megtallhatjuk kpviselit. Az egykor sszefgg, hatalmas terleten ma mr csak elszigetelt populcii maradtak fenn a tlzott vadszat kvetkeztben. A termszetes lhelyt nehz meghatrozni, hiszen a flsivatagtl a tundrn keresztl a trpusi eserdkig mindenhol meg kpes lni, amely nagyszer alkalmazkod kpessgt is mutatja.
Br nagyszer s intelligens vadszknt ismert, kisebb rszben nvnyi eredet tpllkkal is kiegszti trendjt. Az llatokban sem vlogats, kisebb llatokat ppgy elkap, mint a jvorszarvas s pzsmatulok mret nagy patsokat – persze ez utbbiakat csapatban vadszva. A kiszemelt vadat kitartan ldzik hossz kilomtereken keresztl, majd berve a farba, lgykba s marjba marva tertik le ket. Akr 70 km/h-s sebessg elrsre is kpesek. Miutn a legnagyobb sikerre trekednek, elssorban az eleve htrnnyal indul legyenglt, beteg vagy reg vadakat szemelik ki. Ezltal fontos a szerepk a prdapopulcik szmnak szablyozsban. A zskmnyt letertve – a hres farkastvggyal - fejenknt akr 9 kilogrammot is kpesek belle elfogyasztani. A dgt sem veti meg, gyakran prbljk kzs ervel elkergetni ms farkasokat, medvket s pumkat friss zskmnyuk melll. A teleplsek szemttelepein is megjelennek, hajdan az si emberi kzssgeket is gy kerlgethettk, amely a kutyk hziastshoz vezetett.
Az eltletekkel ellenttben a farkasok rendkvl magas fokon szervezdtt szocilis csoportokban lnek. A farkasfalkk ltszma az lhely adottsgaitl fggen 2-36 kztt lehet, de 5-9 egyed az ltalnos. Ezek a falkk tulajdonkppen nagycsaldok, amelyek a vezet alfa-prbl, s azok utdaibl llnak, de idegen farkasok is csatlakozhatnak hozz. Szigor hierarchia uralkodik a falkban, az abszolt rnak az alfa-hm szmt, t kveti az alfa-nstny. A vezrhmet legyenglse esetn (betegsg, srls stb.) a bta-hm vltja fel. A bukott alfa-hm ilyenkor rendszerint elhagyja a csapatot, de ez sem trvnyszer. A rangviszonyok jl nyomon kvethetk a tpllkozsi sorrend megfigyelsvel. Hatrozott dominns s behdol viselkedskkel kerlik el a szksgtelen sszecsapsokat. A rangban alul lv farkasok megadst jelz viselkedsnek rsze, hogy a legsrlkenyebb testrszeiket knljk fel a rangban felettk llknak. Ezltal biztosan elkerlik a dominns egyedek vgzetes tmadst.
A farkasokra az v sorn az egymst vlt "letelepedett" s "nomd" letmd jellemz. Tavasszal s nyron egy terleten maradnak, mg a klykk fel nem nnek, sszel s tlen azonban hatalmas tvolsgokat jrnak be jszaknknt. Ekkor naponta akr 200 kilomtert is megtehetnek, 8 km/h-s tlagsebessggel.
Ers territorilis viselkeds jellemzi ket, a falka felsgterlete az lhely adottsgainak megfelelen 130-13000 ngyzetkilomter kztt van. A terletket hevesen vdik a betolakodkkal szemben, mg meg is lhetik azokat.
A farkasvlts a horrorfilmek gyakori bette, mg ma is borzongst kelt az emberben. Ez az egymstl nagy tvolsgokban lv farkasok kztti kommunikci leghatkonyabb eszkze, gy jelzik holltket, s terletk hatrt. Illatanyagokat - ugyanezen clbl - csak az alfa-hm hasznl.
A szaporods kizrlagosan a dominns alfa-pr eljoga. Vagyis a farkasokra a monogmia jellemz, azzal, hogy az alfa-egyed kiessvel a rangsorban kvetkez veszi t a helyt. A szaporodsi idszak janur s prilis kztt van, az szakabbra l farkasok esetben ksbb, mint a dlebbre lknl. A nstny vente egyszer ivarzik, az sztrusz 5-14 napig tart. A przs utn a szuka egy odt s, amelynek bejrata elszr lejt, majd emelkedik a vzbefolys gtlsra. Az ltagosan 63 nap vemhessg utn vakon s sketen megszlet klykket 3 htig csak az anya neveli. A szmuk vltozatos, akr 14 is lehet, ltalban 7 szokott lenni. 5-10 nap alatt llnak talpra, a kezdetben kk szemk 10-15 nap mlva nylik ki.
Az idsebb vl klykk nevelsben a csapat sszes tagja rszt vesz, belertve a visszahnyt eledellel val tpllst is. A szlodt 8-10 hetes korukban hagyjk ott a klykk. Jtkaik sorn ekkor mr kezdenek kialakulni a hierarchia viszonyok kzttk. A gyorsan fejld fiatalok 10 hnapos korukban kezdenek el a csapattak egytt vadszni.
Ivarrett a szukk 2 ves, a hmek 3 ves korukban vlnak. Ekkor elhagyjk a szlcsapatukat, s megprblnak jat tallni, alkotni. A farkasok legfeljebb 13 vig lnek a termszetes lhelykn, a szletskor vrhat lettartam azonban csak 5-6 v. A vadszat s a dominanciaharcok kzben szerzett srlsek a leggyakoribb hallokok. llatkertben kzel 15 vig is lhetnek.
A farkasok s az emberek "egyttlse" az skortl klns viszonyt eredmnyezett: tiszteletet s rendkvli, megalapozatlannak tn flelmet. Kevs llatnak van olyan rossz hre, mint a vrengznek s gonosznak brzolt farkasnak. Annak ellenre, hogy nagyon kevs ember elleni tmadsrl van tudomsunk. Igaz a hzillatokra nagy veszlyt jelentettek, s ez bsgesen elg okot jelentet eleinknek az ellenk vezetett irthadjratokra. Manapsg a vadllomny vdelmvel indokoljk a vadszatuk szksgessgt, br a kutatsok mind a jelentsgt bizonytjk a prdallatok populcijnak szablyozsban.
Eurpban, kztk a krnyez orszgokban is, csak szigetszer populciit tallhatjuk. Szerencsre ma mr Magyarorszgon is vdelmet lveznek, vagyis nem lvik ki a dlrl s szakrl tkborolt egyedeket automatikusan. A jelek szerint Szlovkibl t is teleplt mr pr egyed, a Gmr-Tornai karszton l egy falka, az Aggteleki Nemzeti Park terletn.
A farkas alfajainak pontos szma ma sem tisztzott. Klnsen az amerikai kutatk szorgoskodtak minl tbb alfaj megklnbztetsben. |